Triple Chocolate – Chocolate Chip Cookies – Cooking With Orce

Triple Chocolate – Chocolate Chip Cookies – Cooking With Orce


190гр. брашно + 25 гр. нишесте 100гр. кафеав шеќер 100гр. шеќер 150гр. путер или маргарин 1 јајце 200гр. сецкана чоколада или чоколадни парчиња 1/2 лажиче сода 1/2 лажиче сол 2 пакетчиња ванилин шеќер или 1 лажица ванилин екстрат кафеавиот шеќер белиот шеќер путерот јајцето Матете со миксер додека се соедини исчистете ги страните од садот со силиконска лажица додадете го ванилиниот шеќер матете повторно со миксер додека се соедини додадете го брашното солта и содата промешајте со силиконска лажица потоа продолжете да матите со миксер додека смесата не се соедини додадете ја чоколадата промешајте додека се соедини поделете ја смесата на два дела додадете 2 лажици какао и промешајте се заедно ЗАБЕЛЕШКА!! доколку сакате целата смеса да биде чоколадна, додадете 4 лажици какао во целата смеса покријте ја смесата и чувајте ја во фрижидер 1 час со лажица за сладолед ставајте од смесата на прех покриен со хартија за печење израмнете ги со помош на лажица додадете допонително парчиња чоколада со лажица за сладолед направете две топчиња измеѓу кои ке ставите коцка бела чоколада додадете дополнително парчиња чоколада печете ги колачињата на 180 степени во предходно загреана рерна 11- 13 минути извадете ги од рерна и оставете да се оладат во плехот 15тина минути потоа префрлете ги на решетка за да се оладат комплетно направето го истото и со останатите клачиња додека се сеуште топли додадете коцки бела чоколада потоа налејти ги во тенки ленти со растопена чоколада

Leave a Response

Your email address will not be published. Required fields are marked *